BATIKENT BİLGİSAYAR SERVİSİ

0(555)1062345

Bilgisayara Format Atmanın Önemi

Format Nedir?

İşletim sisteminizin sıfırdan kurulması anlamına gelir. Profesyonel kullanıcılar için bu tanım tam anlamıyla yeterli olmasa da ülkemizde format tanımı bu şekilde algılanmakla birlikte bu şekilde biliniyor. Bilgisayarınızda yaptığınız işlemler, kurduğunuz uygulamalar zamanla bilgisayarı yavaşlatır. Kimi bilgisayarlar yavaşlıktan dolayı kullanılmaz bir hal bile alabiliyor.

Profesyonel olmayan kullanıcılar formatı sadece bilgisayarlarına virüs bulaşırsa atılması gerektiği düşünüyor. Fakat bilgisayara format atmak için ne virüs bulaşması gerekiyor nede gözle görülür sorunlarla karşılaşmak. Format düzenli olarak 6 ayda bir atılmalıdır. Uzun zamandır bilgisayarıma format atmıyorum ve hiçbir sorunla karşılaşmadım diyen kullanıcılar da olabilir, bu kullanıcılara hak vermekle birlikte, programların sistem çekirdeğini etkilemesi, ram belleğinin düzensiz çalışması, disk’in uzun süre defrag görmemesi işletim sisteminizi kesinlikle olumsuz yönde etkilemektedir. Bilgisayara format atmayı bilmediği halde format atmanın zor olduğunu düşünen birçok bilgisayar kullanıcısı var ve bu yüzden de bilgisayarcı bilgisayarcı dolanıp bilgisayarlarına format attırmak istiyorlar. Şimdi format atmanın ne kadar kolay olduğunu göreceğiz.

Bilgisayara Format Atmak için Gerekenler

Windows xp, vista, 7 , 8 veya 10 işletim cd’niz (Orijinal işletim sistemi tavsiyemdir).
Bilgisayarınıza ait olan cd’ler ve driver-sürücüler.

Laptop’a kolay format atma yöntemi

Laptop’a format atmak için fabrika çıkışında disklere gizli partition oluşturulur ve sistemin imajı (yedeği) atılır. Burada ki amaç bilgisayarınızı tek tuşla kurtarmaktır. Bunun için bir bilginizin olmasına gerek yok. Herkes kolaylıkla yapabilir. Öncelikle laptop modelinize göre hangi tuşla yapacağınızı öğrenmek için aşağıdaki siteye girerek bakmak gerekiyor.